featured-image

Wellness pro dva, zdraví pro dva

Jaký je rozdíl mezi zdravím a wellness? 7 tipů pro zlepšení zdraví a pohody nejen pro vás, ale i pro vašeho partnera

Když lidé přemýšlejí o zdraví a wellness, často je spojují a zaměňují jejich význam. Ačkoli jsou tyto dva pojmy značně proměnlivé, jeden bez druhého se ve skutečnosti neobejde. Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi zdravím a wellness? Pojďme se seznámit s definicemi zdraví a wellness zvlášť, s tím, jak vedle sebe existují, a právě s tím, jak každý z nich zlepšit.

Co je zdraví a wellness?

Pochopení zdraví a wellness začíná tím, že si vysvětlíme definice.

Definice zdraví:

Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) je zdraví „stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, nikoli pouze nepřítomnost nemoci nebo vady“.

Mezi hlavní determinanty zdraví dále patří sociální, ekonomické a fyzické prostředí. Zdraví zahrnuje také individuální vlastnosti a chování člověka bez rozdílu rasy, náboženství, politického přesvědčení, ekonomických nebo sociálních podmínek.

Definice wellness:

WHO definuje wellness jako „optimální stav zdraví jednotlivců a skupin“ a je také vyjádřen jako „pozitivní přístup k životu“. Podle Merriam-Webster je wellness „kvalita dobrého zdraví, zejména jako aktivně vyhledávaný cíl“.

Souhrnně řečeno, wellness je aktivní a dynamický proces změny a růstu, jehož cílem je dosažení plného potenciálu člověka, a směřuje ke zlepšení celkové pohody. Wellness zahrnuje také osm různých složek, včetně emočního, environmentálního, finančního, intelektuálního, profesního, fyzického, sociálního a duchovního wellness.

Rozdíl mezi zdravím a wellness (a proč na něm záleží)

Podle definic zdraví a wellness má wellness přímý vliv na celkové zdraví, které je nezbytné pro zdravý, šťastný a spokojený život. Hlavní rozdíl mezi zdravím a wellness spočívá v tom, že zdraví je cíl a wellness je aktivní proces jeho dosažení.

Znalost rozdílu mezi těmito dvěma pojmy je důležitá z několika důvodů. Za prvé, zatímco stav svého zdraví si nemůžeme vždy vybrat, máme možnost vědomě se rozhodovat a aktivně směřovat k wellness. Následující scénáře vám pomohou lépe pochopit, co je zdraví a wellness:

– Zdraví: Zdraví: predispozice k srdečním onemocněním, diagnóza cukrovky I. typu v raném věku nebo nečekané poranění mozku.

– Wellness: Zdraví: rozhodněte se pro vyváženou stravu, častější pohyb a pravidelné návštěvy lékaře.

Většina lidí navíc přisuzuje zdraví dosažení určitého čísla na váze. Jak však bylo zdůrazněno výše, nemůžete mít skutečné zdraví, pokud nejprve nedosáhnete wellness.

Než si stanovíte osobní cíle v oblasti zdraví, zeptejte se, co od své nové hledané proměny skutečně chcete. Zvážení následujících otázek vám může pomoci při stanovení cílů:

– Proč chcete skutečně zhubnout?

– Jak pozitivní změny ovlivní váš život?

– Děláte to pro sebe, nebo se snažíte uspokojit ostatní?

– Jedná se o krátkodobý nebo dlouhodobý cíl?

– Na které oblasti ve svém životě se chcete zaměřit?

– Jaký máte podpůrný systém?

Nakonec vám znalost toho, co od zdraví a wellness skutečně chcete, pomůže vytvořit osobní plán, který pro vás bude nejlépe fungovat.

7 tipů pro zlepšení zdraví a pohody

Udržitelnost spočívá v aktivním zlepšování v rámci různých složek wellness. Tyto tipy vám mohou pomoci pečovat o trvalý základ.

  1. Jezte plnohodnotné potraviny

Strava bývá vnímána především jako prostředek ovlivňující fyzické zdraví. Potraviny však mají dobře pochopitelnou souvislost mezi jídlem a duševním zdravím, včetně posílení paměti a zlepšení nálady.

Přirozeným způsobem, jak zajistit dostatek živin, je konzumace celých potravin namísto krabičkových a zpracovaných výrobků. Vyvážení stravy s celozrnnými potravinami, ovocem a zeleninou, libovými a rostlinnými bílkovinami a zdravými tuky.

  1. Pravidelné cvičení

Cvičení stimuluje zdravou mysl a tělo a Americká kardiologická asociace doporučuje alespoň 150 minut fyzické aktivity týdně. Pravidelné cvičení pomáhá mimo jiné snižovat krevní tlak, regulovat hmotnost a posilovat duševní zdraví.

Také se odpoutejte od monotónnosti strukturovaného cvičebního režimu, protože nejvyšší význam má zavrhnout sedavý způsob života. Zvyšte aktivitu ve svém dni procházkou se psem, výletem s přáteli a zdoláváním schodů místo výtahu.

Chůze a jízda na kole, kdykoli je to možné, také nejenže povzbuzuje fyzické i duševní zdraví, ale podporuje ekologickou pohodu tím, že snižuje emise pohonných hmot.

(A to nemluvím o úspoře peněz za benzín!).

  1. Věnujte se také mentálnímu cvičení

Většina lidí při snaze o fyzickou kondici neuvažuje o mentálních cvičeních. Tyto typy aktivit vám však ve skutečnosti mohou pomoci dosáhnout vašich cílů dostatečněji a posílit mozkovou kapacitu.

Řešení každodenních mozkových cvičení – myslete na hádanky, učení se novým dovednostem atd. – pomáhá podporovat duševní pohodu. Cvičení jógy nebo jiné kombinace duševních a fyzických aktivit mohou pomoci podpořit lepší přístup k hubnutí.

  1. Dosáhněte kvalitního spánku

Spánek je důležitý pro vaši mysl i tělo, protože přiměřený a dostatečný spánek:

– posiluje paměť a soustředění

– Snižuje intenzitu stresu

– Zvyšuje denní energii

– Snižuje chuť na jídlo

– Reguluje hlad

Spánku prospějete tím, že si podle potřeby zdřímnete a pravidelně si dopřejete plnohodnotný noční odpočinek. Národní nadace pro spánek doporučuje zdravým dospělým lidem spát sedm až devět hodin kvalitního nočního spánku.

Pokud se snažíte dosáhnout doporučených hodin spánku každou noc, vytvořte si před spaním rutinu tím, že:

– důsledně dodržujte čas spánku

– vypnutím elektroniky

– vyhodnocením a optimalizací prostředí v pokoji

– praktikování relaxačních technik

Pokud máte stále problémy s kvalitním spánkem, zvažte konzultaci s odborníkem na spánek nebo jiným poskytovatelem péče. Ti mohou nejen nabídnout další rady, ale také se ujistit, že porucha spánku nebrání dostatečnému spánku.

  1. Udělejte si den odpočinku

Kromě dosažení dostatečného spánku na noční bázi si dopřejte dny odpočinku a zotavení.

Určitě si vyhraďte jeden den v týdnu na něco spontánního nebo si naplánujte víkendový výlet, na který se můžete těšit. Díky tomu bude celý proces „diety“ příjemnější – a život by se měl užívat!

I když nemůžete odjet každý víkend, ujistěte se, že ve volném dni děláte drobné věci, které máte rádi. Může to být tak jednoduché, jako jít na pohodovou procházku, jít na procházku do parku, strávit večer relaxací u filmu nebo si zajděte do sauny s vířivkou a užívejte soukromé wellness Praha.

  1. Buďte v kontaktu se svými přáteli

Sociální kruhy a podpůrné sítě jsou neocenitelné pro celkovou pohodu a pocit smysluplnosti.

Studie stará 75 let zjistila, že dobré vztahy nás udržují šťastnějšími a zdravějšími, ačkoli tato data skutečně nejsou tak překvapivá. Potřeba cítit se spojeni s ostatními je pro nás jako lidi jednou ze základních potřeb, které je třeba uspokojovat.

Vytvořte si a obraťte se na své nejsilnější podporovatele, včetně členů rodiny, přátel, sousedů a spolupracovníků. Stejně tak je zapojte do své cesty za zdravím tím, že je pozvete na domácí jídlo nebo na hodinu cvičení.

  1. Užívejte si cestu

Člověk si může stanovit cílový úbytek hmotnosti a zdravotní cíl. Udržitelnost však závisí na aktivním procházení jednotlivými složkami wellness.

Neciťte se zahlceni pouze velkými výkony. Místo toho se věnujte malým úkolům, podle potřeby měňte strategii a obklopte se pozitivními lidmi. Také přijměte cestu a užívejte si proces dosahování osobního naplnění a wellness!

Rekapitulace zdraví a wellness

Ačkoli se často používají jako zaměnitelné pojmy, mezi zdravím a wellness jsou zřetelné rozdíly. Zdraví je v podstatě cíl a wellness je aktivní přístup k jeho dosažení. Pochopení tohoto rozdílu je klíčem ke spokojenému životu. Zatímco zdraví nelze vždy změnit, vždy existuje možnost aktivního a pozitivního přístupu k wellness. Celkově lze říct, že pravidelným podáváním nejlepšího výkonu ve všech oblastech života lze dosáhnout lepšího zdraví a pohody.

Prozkoumejte ZDE, jak si můžete užít v našem privátním wellness RELAX 4 YOU.

Vaše Denisa z RELAX 4 YOU, „Váš relax je naše vášeň“.

 

Zdroj: děkujeme za inspiraci.

(C) 2024 Denisa Těšíková